Jaunumi

Sama modināšanas svētkos atklāj jauno tūrisma sezonu

20. Maijs, 2022

Maija vidū Koknesē svin gadskārtējos Sama modināšanas svētkus. Daudziem varbūt rodas jautājums, kā var pamodināt dižo Daugavas iemītnieku, galveno svētku varoni – Samu? Koknesieši to labi zina, jo svētku svinēšanas tradīcija aizsākās jau 2010. gadā un šajā laikā kļuvusi par savdabīgu tūrisma zīmolu, kas atpazīstams visā Latvijā.

14. maijā, spītējot lietus mākoņiem, lielo Kokneses Samu pamodinājām ar krāšņo Tvīda braucienu, pavasara tirgus rosību, dzīvespriecīgiem koncertiem ziedošajā Kokneses parkā, izbraucieniem ar kuģīšiem, virtuālu vēstures tūri Kokneses pilsdrupās, auto orientēšanās sacensībām, Mārča Auziņa koncertu “Lielā plūsma” un ilgi gaidīto zaļumballi Kokneses estrādē.

Daudzveidīgos svētku pasākumus, kurus apmeklēja ļoti daudzi svētku svinētāji, organizēja Aizkraukles novada un Kokneses tūrisma informācijas centrs sadarbībā ar Kokneses kultūras centru, Kokneses sporta centru, biedrību “Pērses krasts” un Kokneses apvienības pārvaldi.

Aizkraukles novada pašvaldības Tūrisma nodaļas vadītāja Anita Šmite uzsver, ka ik gadu tūrisma sezonas atklāšanas svētkos tiek domāts par arvien jaunām aktivitātēm. “Šajos svētkos pirmo reizi notika auto orientēšanās sacensības, savukārt kultūras programmu kopā ar vietējiem pašdarbniekiem krāsaināku darīja arī citi Aizkraukles novada kolektīvi. Liels paldies par atsaucību biedrībai “Pērses krasts”, visiem sadarbības partneriem un brīvprātīgā darba veicējiem!” teic Anita Šmite.

Tirgojas, dzied un dejo

Dižā Daugavas iemītnieka modināšana iesākās ar tirgus rosību Parka un Blaumaņa ielās. Ap 200 tirgotāju šajā dienā bija mērojuši ceļu uz Koknesi, tālākie bija ieradušies no Lietuvas, Rokišķiem. Bagātīgais puķu un augļu kociņu klāsts, no zemnieku sētām nākuši labumi, mājražotāju produkcija – tik plašs piedāvājums bija koknesiešu un viesu iecienītajā pavasara tirgū. Ar dažādiem pašu gatavotiem saldumiem un adītām rotaļlietām tirgus gaisotnē lieliski iejutās ukraiņu ģimenes no Vecbebriem.

Savukārt Kokneses parks bija pārvērties par omulīgu amatnieku tirdziņu, kur savu veikumu izrādīja gan Kokneses Radošās mājas čaklās saimnieces, gan citi sava amata meistari. Pie strūklakas “Fauna galva” svētkus ieskandināja Kokneses pūtēju orķestra saksofonisti, (vad. Ziedonis Puķītis), Kokneses folkloras kopa “Urgas”, (vad. Inguna Žogota), Vietalvas pagasta sieviešu vokālais ansamblis “Zīle”, (vad. Sandra Paļčevska), Iršu pagasta vokālais ansamblis, (vad. Madara Jankalāne), Aiviekstes pagasta senioru ansamblis “Ābeļziedi”, (vad. Madara Jankelāne), Klintaines pagasta sieviešu vokālais ansamblis “Dzirnas”, (vad. Sigita Vilkaplātere), “Kokneses zēni”, (vad. Ināra Mačuļska), kapela “Aizezeres muzikanti”, (vad. Inese Skuja).

Pie skulptūras “Mūžībai” uz Sama modināšanu un lustīgu sadancošanu aicināja vietējie deju kolektīvi. Kokneses kultūras centra līnijdeju kolektīva jaunākās un jauniešu grupas meitenes dejā “Lielā zive” uzmodināja svētku gaviļnieku, kurš, sasveicinoties ar svētku svinētājiem, līksmi dejoja līdzi gan Kokneses meitenēm, gan Iršu temperamentīgajām un košajām čigāndeju dejotājām – radošās apvienības “Zeltene” dalībniecēm (vad. Lāsma Ruža-Riekstiņa). Skatītāju aplausiem skanot, latviskos deju rakstus izdejoja vidējās paaudzes deju kolektīvs “Irši” (vad. Ilona Ūdre), vidējās paaudzes deju kolektīvs “Liepavots”, (vad. Inta Balode), vidējās paaudzes deju kolektīvs “Rats” un Kokneses kultūras centra jauniešu deju kolektīvs, (vad. Agra Bērziņa). Koncerta noslēgumā priecēja līnijdeju kolektīva, (vad. Inga Ozoliņa) krāsainais sveiciens svētkos.

Tvīda karalis

2013. gadā pirmo retro tērpu un veclaicīgo divriteņu parādi Koknesē organizēja Ita Lejiņa, un arī šogad viņa bija uzņēmusies Tvīda “stūres” vadību, pārstāvot biedrību “Pērses krasts”.

Līdzās tirgus norisei Blaumaņa ielā 5 pie bijušās “Aptiekas mājas”, kur uz reģistrāciju tika gaidīti Tvīda brauciena dalībnieki, pagājušā gadsimta 20. – 30. gadu noskaņu uzbūra vintage lietu un grāmatu tirdziņš, kuru arī rīkoja biedrība “Pērses krasts”. Par klātesošo omulību rūpējās un uz vēsturisku ainiņu izspēlēšanu aicināja improvizators Kaspars Brūvelis.

Vairākkārtējs Tvīda karalis un antīko velosipēdu aizrautīgs kolekcionārs – aizkrauklietis Pēteris Kirilovs, kura kolekcijā ir ap 20 senlaicīgo divriteņu, interesentus iepazīstināja ar savas kolekcijas lielāko retumu – 1936. gadā ražoto “Latvello”. Būdams lielisks stāstnieks, viņš labprāt dalījās zināšanās par Latvijas pirmās brīvvalsts laika lielākajām velosipēdu ražotnēm “Gustavs Ērenpreiss”, “Latvello”, “Omega” un citām. Ar savu unikālo “Latvello”, kas sākotnēji piederējis slavenā fabrikanta Vilhelma Ķuzes brāļa dēlam, šarmantais kungs ir piedalījies Tvīda braucienos ne tikai Koknesē, bet arī Rīgā, Ogrē, Mazsalacā, Siguldā un Aizkrauklē, vienmēr iemantojot publikas simpātijas.

Šajos svētkos Pēteris kā goda viesis bija viens no Tvīda žūrijas pārstāvjiem. Interesentiem nodemonstrējot sava “Latvello” teicamās īpašības un zvaniņa dzidro skanēšanu, viņš rosināja apmeklēt velosipēdu muzeju Saulkrastos, kur apskatāma plaša seno divriteņu ekspozīcija.

Dāvina saulespuķi

Tvīda un vintage tirdziņa gaisotnē lieliski iederējās senās Kokneses dzelzceļa stacijas maketa apskate, kas ir viens no biedrības “Pērses krasts” realizētajiem projektiem. Sava vieta tirdziņā bija arī Kokneses pagasta bibliotēkas stendam. “Mūsu lasītāji ir visinteresantākās grāmatas! Mēs aicinām viņus novērtēt savas dzimtas un ģimenes liecības, dalīties savos atmiņu stāstos”, sacīja bibliotekāre Ingrīda Grūbe, aicinot apskatīt stendu, kurā apkopotas gan bibliotēkas darbinieču, gan daudzu lasītāju bērnības fotogrāfijas. “Ar šo stendu pirms septiņiem gadiem, sagaidot bibliotēkas 91. dzimšanas dienu, piedalījāmies Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstādē,” atklāja Ingrīda. Šajā reizē viņa rosināja tirdziņa apmeklētājus atpazīt četru bibliotēkas darbinieču foto, tā nopelnot pārsteiguma balvu. Gadu gaitā bibliotēka veido arī savu novadpētniecības krājumu, jo lasītāji labprāt uztic un dāvina fotogrāfijas un dažādus citus materiālus no saviem ģimenes arhīviem. Tirdziņa un Kokneses bibliotēkas stenda apmeklētāji varēja aplūkot nu jau mūžībā aizsauktās, bet koknesiešu ļoti cienītās dakteres Zigrīdas Balodes foto albumus, kuros iemūžinātas viņas un kolēģu darbu gaitas Koknesē vairāku gadu desmitu garumā.

Turpat līdzās Kokneses Ģimenes atbalsta dienas centra vadītāja Ieva Ūtēna kopā ar Kokneses jauniešu biedrību kopīgi izveidotajā “Rotu darbnīcā” aicināja pagatavot aksesuārus, kas noderētu gan Tvīda braucienā, gan jebkurā citā pasākumā tērpa papildināšanai un rotāšanai.

Biedrība “Pērses krasts” veiksmīgi sadarbojas ar organizāciju “Palīdzēsim.lv”. Atsaucoties uz biedrības aicinājumu, organizācijas “Palīdzēsim.lv” pārstāves bija ieradušās uz svētkiem, līdzi aicinot jauniešus no Rīgas un citām vietām. Viena no pārstāvēm Ilze Skuja pastāstīja, ka šobrīd “Palīdzēsim.lv” īsteno projektu ukraiņu atbalstam, sniedzot gan praktisku, gan emocionālu palīdzību. Arī šajā dienā labdarības organizācija aicināja ziedot un nobaudīt turpat uz vietas gatavoto ukraiņu plovu. Atbalstot Tvīda braucienu, “Palīdzēsim.lv” visiem retro tērpu un velosipēdu parādes dalībniekiem dāvināja īpašu Tvīda rotājumu – saulespuķi ar Ukrainas karoga krāsas lentītēm.

Tvīda braucienā dodas arī ministrs

Pirms Tvīda brauciena sākuma tā dalībnieki fotografējās īpaši izveidotajā foto stūrītī un skatītājiem demonstrēja savus pagājušā gadsimta 20. – 30. gadu retro tematikai pieskaņotos tērpus un velosipēdus, jo ne tikai žūrijai bija uzdevums noteikt uzvarētājus piecās nominācijās, arī skatītāji ar savu balsojumu varēja noteikt savu simpātiju. Kopumā Tvīda braucienā piedalījās vairāk nekā 50 dalībnieki.

Par katru šī pasākuma dalībnieku varētu uzrakstīt Tvīda stāstu. Ar ievziediem rotātie velosipēdi, pavasara ziedi pie dāmu cepurēm un kungu svārku atlokiem – itin viss liecināja, ka šis brauciens ir kā sveiciens pavasara jaukākajiem svētkiem Koknesē!

Šoreiz gan Tvīds bija ne tikai prieka pilns brauciens, velo zvaniņiem skanot, pa pilsētas ielām ar galamērķi Kokneses pilsdrupās, bet arī spēka un izturības pārbaudījums, jo, braucienam sākoties, sākās arī stiprs lietus. “Tā ir Sama svētība auglīgai un ražīgai vasarai!” – nebēdājot par lietus šaltīm, cits citu uzmundrināja Tvīda braucēji, kuru vidū bija arī VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs. “Gribēju pats pārliecināties par izdaudzinātajiem Sama svētkiem un par tradīciju kļuvušo Tvīda braucienu. Jāteic, koknesieši prot svinēt svētkus un laikapstākļi neko nespēj ietekmēt!” – atzina ministrs.

Iespēja atgriezties pagātnē

Pilsdrupu priekšpilī ar Sama sirsnīgiem sveicieniem, skatītāju ovācijām un jau ar saulainu laiku tika sagaidīti Tvīda brauciena izturīgie dalībnieki. Lieliskais improvizators Kaspars Brūvelis, slavējot viņu izturību, aicināja uz kopīgu foto. Savukārt Tvīda žūrija: Ita Lejiņa, Ilze Skuja, Pēteris Kirilovs, Marta Utāne, Kaspars Brūvelis un Kokneses tūrisma informācijas centra pārstāves gatavojās apbalvošanas ceremonijai.

2022. gada Tvīda brauciena dalībniekus sumināja piecās nominācijās, balvu saņēma arī skatītāju balsojumā noteiktā simpātija.

Katrai nominācijai žūrija veltīja atzinīgus vārdus, uzteicot ieguldīto darbu, radošumu un izdomu, māku pasniegt savu tēlu. Jāteic, ka gandrīz visiem nomināciju ieguvējiem jau ir pieredze, piedaloties Kokneses Tvīdā, kas apliecina, ka šis pasākums Sama svētkos tiek ļoti gaidīts, un tam gatavošanās notiek savlaicīgi un pārdomāti. Jāpiekrīt Pētera Kirilova sacītajam uz jautājumu, kas viņam ir Tvīda šarms: “Tā ir vienreizēja iespēja uz brīdi atgriezties pagātnē, Latvijas zelta laikos – 20. gadsimta 20. un 30. gados, kad uzplaukumu piedzīvoja kultūra un ekonomika, kad pa lauku ceļiem un pilsētās priecīgi skanēja velosipēdu zvaniņi. Es aicinu ikvienu kaut reizi ļauties retro burvībai – atrast piemērotu tērpu, izrotāt kaut visvienkāršāko divriteni un doties Tvīda braucienā. Ticiet – jūs to gribēsiet atkal!”

Par “Tvīda eleganci” tika atzīta elegantā Sigita Lazdāne, bet par “Tvīda pāri” kļuva Agnese Pulkstene un Rihards Štrauss, kuri vienmēr piedalījušies Tvīda braucienos un ir pāris arī dzīvē. Nominācijā “Tvīda ģimene” balvu saņēma Broku un Orliņu ģimene, kuras pārstāvji arī citus gadus bijuši Tvīda dalībnieku vidū.

“Tvīda karaļa” titulu ieguva koknesietis Kristaps Briedis – arīdzan liels Tvīda entuziasts, kurš arī šoreiz bija padomājis par īpašu stilu un eleganci. “Tvīda karalienes” suminājumu žūrija piešķīra koknesietei Tatjanai Zeicai. Šarmantā Tvīda karaliene uzvaras laurus plūca arī skatītāju balsojumā, iegūstot vislielākās skatītāju simpātijas un saņemot balvu 200 eiro vērtībā no biedrības “Pērses krasts”. “Kā no žurnāla “Atpūta” vāka!” – uzteicot Tatjanas tērpu un ieturēto stilu, atzina gan žūrija, gan skatītāji. Visi nomināciju ieguvēji saņēma žāvētus samus un pārsteiguma balvas no Kokneses tūrisma informācijas centra, Kokneses sporta centra, kuģīša “Gulbis”, uzņēmuma “Kokneses Miesnieka gardumi”, krodziņa “Rūdolfs”, Ievas siers, SIA “Agro Corp”, šūšanas uzņēmuma “Svētku Mode”, “Dunense”, ZS “Janavas”, Likteņdārzs, SIA “Aizkraukles saldumi”, “Ūdensprieki Koknesē”, Elvīras Brokas “AVON” produkcija un galvenā balva no biedrības “Pērses krasts”.

Savukārt “Olalā! Cafe Kokenhusen” Tvīda dalībniekus cienāja ar gardām pankūkām.

Sirsnīgs paldies tika sacīts biedrības “Pērses krasts” pārstāvei Itai Lejiņai par teicamu Tvīda brauciena un vintage tirdziņa organizēšanu.

Virtuālā lidojumā pa Koknesi

Sama modināšanas svētkos savu jauno darba sezonu Kokneses viduslaiku pilsdrupās atklāja SIA “Jinns” komanda. Gatavojoties tūristu uzņemšanai, pilsdrupu priekšpils teritorijā SIA “Jinns” izveidotāji – Renārs Lipenītis un viņa brāļi – kopīgi uzcēluši glītu koka namiņu. Pagājušajā tūrisma sezonā, kad arī tika izveidots jaunais tūrisma uzņēmums, uzņēmīgie jaunieši piedāvāja tūristiem virtuālo lidojumu pa Koknesi, bet tagad ir tapis vēl viens piedāvājums – stilizēta, vēsturiska tūre pa Kokneses pili 17. gadsimtā “Ceļojums laikā un telpā”, kurā iekļauts arī audiogids ar stāstījumu par katru pils telpu. Apmeklētāji šajā sezonā būs gaidīti piektdienās, sestdienās un svētdienās.

Pieskandina dievnamu

Gaišu emociju piepildīts bija Aizkraukles novada vokālo ansambļu koncerts Kokneses luterāņu baznīcā. “Šajā trauksmainajā laikā mums tik ļoti ir vajadzīgs garīgums, un to mēs varam smelties arī iedvesmojošajā mūzikas pasaulē,” sacīja Kokneses kultūras centra vadītāja Inguna Strazdiņa.

Dievnama sienās tik pacilāti un svētsvinīgi skanēja katra kolektīva izpildītās dziesmas, veltītas ticībai, mieram un cilvēcībai. Paldies par brīnišķīgo skanējumu Jaunjelgavas luterāņu baznīcas vokālais ansamblim, (vad. Baiba Pētersone), Neretas kultūras centra vokālajam ansamblim “Kadence”, (vad. Sandra Spruča), Staburaga pagasta sieviešu

vokālajam ansamblim “Milare”, (vad. Diāna Austra Salmiņa), Staburaga muzikālajai apvienībai, (vad. Diāna Austra Salmiņa) un Skrīveru kultūras centra jauktajam vokālajam ansamblim “Ferrovia”, (vad. Dace Zemzare).

Brauc modināt Samu

Pirmo reizi Sama svētkos notika Kokneses sporta centra un Kokneses tūrisma informācijas centra organizētās auto orientēšanās sacensības “Brauc modināt Kokneses samu!”, kurā piedalījās 29 komandas ar vairāk nekā simts dalībniekiem. Ar lielā Sama klātbūtni komandas devās trīs stundu garā izaicinājuma braucienā, kura laikā meklēja atbildes uz āķīgiem jautājumiem, pildīja izturības un izaicinājumiem bagātus uzdevumus Koknesē, Bebros un Iršos pie atraktīvajiem tūrisma un vietējiem uzņēmējiem. Pēc izaicinošā brauciena norises tā dalībnieki atzina: “Pirmais auto orientēšanās pasākums ir izdevies lieliski!”

Brauciena noslēgumā notika komandu apbalvošana, kur dažādas pārsteiguma balvas un nominācijas bija sarūpējuši gan vietējie uzņēmēji, gan organizatori. Uz pirmo auto orientēšanās sacensību augstākā goda pjedestāla kāpa komanda “Ievas siers”, savukārt otrajā vietā ierindojās komanda “Raķetes”, trešajā – komanda “Cepums”.

Lai arī virtuozā ģitārista Mārča Auziņa koncerts “Lielā plūsma” mainīgo laikapstākļu dēļ nenotika Kokneses pilsdrupās, bet Kokneses kultūras centrā, ļoti daudzi koknesieši un viesi vēlējās dzirdēt izcilā mākslinieka sniegumu.

Sama svētku noslēgumā Kokneses estrādē notika ilgi gaidītā zaļumballe, kurā muzicēja Marika un Druvis Andriksoni, un arī tā bija ļoti labi apmeklēta.

Tūrisma sezona Koknesē ir atklāta - lai ražīga un darbīga vasara tūrisma nozares pārstāvjiem, lai arvien vairāk tūristu iepazīst Aizkraukles novadu un seno Hanzas pilsētu Koknesi!

IPF-SamaModināšanasSvētki2022-248-min.jpg

Teksts - Aizkraukles novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļa

Komentāri

Pievienot komentāru

Pievienot komentāru

Pieteikties jaunumu saņemšanai