Bulandu pilskalns

Bulandu pilskalns saukts arī par Ozolkalnu, atrodas Iršu upes labajā krastā ap 1 km uz ZA no Iršiem starp upi un lielceļu.1984. gadā uzpludinātās upes ūdenskrātuve izskalojusi pilskalna nogāzi.

Pilskalns tikai 6—9 m. paceļas pāri apkārtējiem laukiem. Tikai pret upi kalna sāni paceļas 13 m. augstumā un no dabas visai krauji. Pārējās pusēs tie mākslīgi nostāvināti, bet bez grāvju un uzbērumu palīdzības. Pilskalnam iegareni apaļš, neliels plakums, kas pret ziemeļiem 2 m. krītas. Plakuma garums ap 40 m, sasniedzot 22 m. platumu; to klāj mītņu kārta, kas satura ogles, dzīvnieku kaulu v. c. atliekas. Pilskalna sānos melnzeme sniedzas pusmetra dziļumā.

Teika pauž, ka kara laikos Ozolkalnā aprakuši naudas lādi, kuru zviedru karaspēks atkāpjoties izracis un aizvedis uz Koknesi. Rakuma vietā bijusi pamesta grāmata, kurā bijis apraksts, kā aizvestā nauda meklējama kalna rietumu pakājē. Izraktā naudas lāde esot uzlikta uz smagi apkaltiem dzelzvaģiem un aizvesta divi zirgiem.

Rokot pilskalnā kartupeļu bedres esot atrasti veci sarūsējuši zobeni. Dažus simts metrus ziemeļos pilskalnam, pāri pļavai kādā uzkalniņā senāk atrastas dažādas rotas lietas. No tam dažas pakavveidīgas saktas pirms kara esot nosūtītas uz Rīgu.

Sīkāka izpēte: https://www.latvijas-pilskalni.lv/bulandu-pilskalns/ 

014_Bulandu_Pilskalns_Ainars_010.jpg

014_Bulandu_Pilskalns_Ainars_009.jpg

014_Bulandu_Pilskalns_Ainars_002.jpg

014_Bulandu_Pilskalns_Ainars_004.jpg

014_Bulandu_Pilskalns_Ainars_005.jpg

 

Pieteikties jaunumu saņemšanai