Pastmuižas Velnakmens

Pastmuižas Velnakmens ir viens no plašāk pazīstamajiem mitoloģiskajiem akmeņiem Latvijā. Akmens sastāv no divām daļām: lielākās daļas garums 3.5m, platums 3.1m, augstums 0.9 – 1.9m.

Lai arī objekts ir tradicionāli vienskaitlī, tomēr šeit ir divi dažādi akmeņi, kurus tradīcija uzskata par vienu. Attālums starp lielāko un mazāko akmeni – 3,15 m. Apkārtējie lauki ļoti akmeņaini, vietām nelielu akmeņu kaudzes. Mazākā akmens virsma pilnīgi plakana un līdzena (tās lielākais garums 2,6 m, lielākais platums 1,7 m). Lielā akmens virsma – slīpa, plakana, maksimāli 3 x 3,4 m liela, daudz nelīdzenāka un robaināka nekā mazākajam akmenim. Abi akmeņi pēc sastāva līdzīgi – pelēcīgi, vidēji kristāliski – sīkkristāliski garnīti. Cilvēku veiktu kalšanas vai šķelšanas pazīmju akmeņiem nav. Tāpēc varētu domāt, ka akmens sašķēlies ledāja atkāpšanās laikā. Mazākā akmens apkārtmērs ir 7,7 m, lielākā – 10,8 m. Lielākais akmens ar daudzām un dažādām plaisām. Mazākā akmens maksimālais augstums 1,25 m, bet lielākā – augšpusē – maksimālais augstums 1,85 m. Abus akmeņus par apmēram 60% klāj pelēcīgi ķērpji, apsūnojuma gan tiem tikpat kā nav: mazākajam – sūnu vispār nav, lielākajam – slīpajā plaknē pavisam nedaudz – nepilni 5 % no akmens virsmas. Abi akmeņi gandrīz pilnīgi (95%) atrodas virs zemes, tie ērti apskatāmi un ļoti ainaviski.

Ūdris Valdis. Daugavs krastos. // Jēkabpils Vēstnesis, 1935.g.14.februāris: „Teika stāsta, ka velns gribējis paņemt no Daugavas akmeni Gaujas aizdambēšanai, bet Pasta muižā iedziedājies gailis un velnam akmens nokritis zemē. Uz nokritušā akmeņa, kas saplīsis divās daļās, esot velna nagu nospiedumi. Vēl šodien varot uziet akmeni netālu no Pasta muižas.” Teikas par akmeni un Velnu publicētas ļoti bieži un dažādos izdevumos. Diemžēl pētniekiem nekādas zīmes vai velna pirkstu nospiedumus akmeņos nav te izdevies atrast. Ļoti plaši aprakstīts objekts dažādā literatūrā. Ar to saistītas dažādas teikas, ar samērā līdzīgu sižetu – Velns nesis akmeni lai aizdambētu Daugavu, iedziedājies gailis un akmens sasperts divās daļās. Kādā nostāstā teikts, ka Velns akmeni uzmetis virsū raganas būdai un, ka Pērkons, Velnu vajādams, akmeni saspēris.

Pastmuižas Velnakmens atrodas vecās Rīgas – Daugavpils šosejas malā, kempinga „Senči” tuvumā. 

 

 

 

 

 

DSC05528-min (1).jpg

DSC05533-min (1).jpg

DSC05538-min (1).jpg

DSC05546-min (1).jpg

Pieteikties jaunumu saņemšanai